Terrorizmus és a mesterséges intelligencia. Radikalizmus és a mesterséges intelligencia.

Terrorizmus és a mesterséges intelligencia. Radikalizmus és a mesterséges intelligencia.

Félelmetes eszközhöz, a mesterséges intelligenciához nyúlt az Iszlám Állam egyes híradások és magyar kutatók véleménye szerint.

Azt hitték egyesek, hogy az Iszlám Állam, vagyis a kalifátus bukása megtörtént és a terrorszervezet tevékenységének ezzel vége. Már ekkor figyelmeztetett Hankiss Ágnes, hogy ez nem így van.  A terrorszervezetek, mint a búvópatakok tevékenykednek. Hol lehet látni, hogy merre járnak, és mit csinálnak, máskor eltűnve a föld alatt tevékenykednek halkan, titokban. Ebből kifolyólag az Iszlám Állam továbbra is komoly veszélyt jelent, de véleményem szerint nem csak a közel-keleti és észak-afrikai hálózataival, hanem azzal a toborzó tevékenységével, amivel a világ minden pontján az internet és a közösségi média segítségével, azok különféle platformjain előre kidolgozott narratívaival végrehajt.

 

Ezt bizonyítja a 2024 évben, Svájcban, Szíriában, Nigériában, Ománban és Oroszországban, valamit Szerbiában elkövetett halálos támadásai is, és több más európai országban, mint Spanyolországban és Németországban leleplezett, felderített szervezkedéseik. Biztosra vehető, hogy a szervezet több „alvó sejttel” és szimpatizánssal rendelkezik.

Fokozott veszélyt jelenthet továbbá a Közel-Keleten zajló események, amik kiváltó, vagy ösztönző tényezőként hathatnak egyesekre.

A terrorszervezetek köztük az ISIS is egyre gyakrabban alkalmazza a mesterséges intelligencia adta lehetőségeit. Propagandát gyártanak és terjesztenek. Videok és képek segítségével álhíreket gyártanak és juttatják el követőikhez, tagjaikhoz és olyan személyekhez is, akik bizonytalan lelkiállapotban vannak.   

Ezzel új tagokat, potenciális elkövetőket tudnak toborozni és a mesterséges intelligencia alapú chatbotok lelkiismeret furdalás nélkül teszik, amire programozták, létrehozták őket. Majd, ha megfelelő mennyiségű és minőségű kommunikáció, kapcsolat volt, jöhetnek az igazi terroristák, akik befejezik a toborzó, beszervező munkát.

A mesterséges intelligencia a támadások megtervezésében és végrehajtásában is segédkezhetnek, megfelelő dezinformálás mellett zavart is kelthetnek.

Korábbi előadásaimban már javasoltam, hogy a terrorszervezetek által alkalmazott oktatás módszerét alkalmazzuk ellenük és mi is oktassuk, hogy mit tehetünk ellenük.

Most azt javaslom, hogy a mesterséges intelligenciát alkalmazzuk a védelmünk érdekében, hogy az álhíreket kiszúrjuk, és kiszűrjük, hogy az okos eszközeink biztonságba legyenek.

A mesterséges intelligencia és az ember találkozzon és tudatosítson a veszélyekre és azok elkerüléséének fontosságára. – Ugyan úgy, mint ahogy ezt a mindennapokban a Civil Akadémia a Radikalizmus Ellen (CARE) teszi.   

 

https://index.hu/kulfold/2024/09/25/terrorizmus-mesterseges-intelligencia-iszlam-allam-toborzas-propaganda-haboru/

 

Vissza

Kiss Gábor egyéni vállalkozó

Nyilvántartási szám: 56867567
Felnőttképzési szám: B/2022/000335