Együttműködés a megelőzés érdekében – tudományos alapokon…
Gál Erika – Molnár Katalin – Oláh Paulon László: Kutatói Rendőrkávéház? Avagy a közös biztonság, a bűnmegelőzés meg a tudomány. Alapítvány a Rendvédelmi és Magánbiztonsági Oktatásért és Kutatásért, REMOK, Budapest, 2022.
A Kutatói Rendőrkávéház? Avagy a közös biztonság, a bűnmegelőzés meg a tudomány című tanulmánykötet könyvbemutatójára voltam hivatalos június 23-án.
Volt tanárnőm, Kata és szerzőtársai mutatták be tanulmányaikat, amelyekből számomra egyből kirajzolódik a rendészettudomány egy lehetséges új kutatási módszerének elméleti és gyakorlati megalapozása.
A szerzők is megfogalmazták, hogy a címben a kérdőjel arra utal: nem kinyilatkoztatást akarnak tenni, hanem gondolkodásra, válaszkeresésre ösztönözni az olvasót. Ehhez nálam sok idő nem kellett, hogy felismerjem: TÉNYLEG!!!
A World Café módszer alapján kifejlesztett Police Café, majd az ebből továbbfejlesztett sajátos CARE Café is ígéretes terep, ahol a résztvevők saját tapasztalataikon keresztül sajátítják el a tudást, és ennek hatására egy bizonyos terület elkötelezett „rabjai” lesznek. Vagyis ez igenis egy társadalomformáló módszer is! A Café lényege, hogy a felmerülő biztonsági problémákra a hivatalból eljárni köteles rendészeti szakemberek és a tenni akaró civilek közösen találjanak ötleteket, megoldásokat.
És egyszer Kata révén ez a tanulási folyamat átalakul, és kutatási módszerré válik, hisz a társadalmi szereplők a tudatosan összeállított kérdésekre problémákat, fejlesztendő területeket térképeznek fel, ötleteket fogalmaznak meg, és a rendészeti vezetőket a megoldás megtalálására késztetik. Mindez csak együttműködésen alapulva lehet sikeres.
Ha ez a módszer alkalmas a biztonsági kihívások kutatására, akkor – éppen a társadalomformáló hatása miatt is – alkalmas a radikalizmust megelőzni szándékozó civil programok kutatására és fejlesztésére is. Ebben és ezen a területen kíván a CARE vezető szerepet vállalni.
A kötet elérhető az alábbi linken: